• Cataleya Art

The edges of my life

Aktualizacja: 10 maj 2020


The edges of my life ... for which I hurt myself ...

I heard this sentence somewhere, one faint sentence that has gone into space, and can mean so much. For many of us, such edges can be events from the past that cling to us, or we stick to them, not wanting to leave. Events that left bad memories, sadness, nostalgia ... They silently hurt us, they are edges to which we sometimes reach, in our thoughts, in memories. Sometimes they don't allow us to go further in our lives, they stick to us and we let them do it, without trying to find a way to reconcile with them, get over, forgive and go on. This is a difficult process and as the word itself indicates - the process - requires effort and isn't just a one-off moment, you have to prepare for it. However, if we have faith and don't want to give up - all this is possible, sometimes very difficult but possible.


It is important to rub against these edges and allow yourself to face them. Sometimes they will hurt us, but thanks to this we will understand them, nothing worse will happen to us. We can only go forward and free ourselves from the past. It is worth to face yourself, the past and your edges, and then go only forward, with an open mind, a cleansed soul and a still new horizon ...Krawędzie mojego życia... o które się kaleczę...


Usłyszałam gdzieś to zdanie, jedno nikłe zdanie, które uleciało w przestrzeń, a potrafi znaczyć tak wiele. Dla wielu z nas takimi krawędziami mogą być wydarzenia z przeszłości, które kurczowo się nas trzymają, albo my trzymamy się ich, nie chcąc pozostawić. Wydarzenia, które pozostawiły złe wspomnienia, smutek, nostalgię... One nas po cichu kaleczą, są krawędziami do których czasem docieramy, w naszych myślach, we wspomnieniach. Czasem nie pozwalają nam iść dalej w naszym życiu, trzymają się nas a my im na to pozwalamy, nie próbując znaleźć sposobu, aby się z nimi pogodzić, przeboleć, wybaczyć i iść dalej. To trudny proces i jak samo słowo na to wskazuje - proces - wymaga starań i nie jest tylko jednorazową chwilą, na to trzeba się przygotować. Jednak, jeśli mamy wiarę i nie chcemy się poddawać - to wszystko jest możliwe, czasem bardzo trudne, ale możliwe.


Ważne jest, aby otrzeć się o te krawędzie i pozwolić sobie się z nimi zmierzyć. Czasem nas pokaleczą, ale dzięki temu je zrozumiemy, nic nam już gorszego się nie stanie. Możemy tylko pójść do przodu i uwolnić się od przeszłości.

Warto zmierzyć się z samym sobą, przeszłością i swoimi krawędziami, a potem iść już tylko do przodu, z otwartym umysłem, oczyszczoną duszą i wciąż nowym horyzontem...

3 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

READ MORE

Portrait photographer based in Somerset, UK

Portrait Photography

Family, Kids Photography

Maternity, Newborn Photography

Project, Commercial Photography

Capture the magic of the moment.

Frame your story.

© Copyright 2021 Cataleya Art and Photography

FIND ME HERE

  • Facebook
  • Instagram