• Cataleya Art

Newquay - Cornwall, surfer's heart

Zaktualizowano: 10 maj 2020
Newquay - a city in Great Britain on the Cornish Peninsula, in the District of Cornwall. It lies 16.3 km from the city of Truro, 46.7 km from the city of Penzance and 371.6 km southwest of London. It is the most popular surfing center in the British Isles, uses the title "The capital of British surfing".

The town is bounded to the south by the River Gannel and its associated salt marsh, and to the north-east by the Porth Valley. The western edge of the town meets the Atlantic at Fistral Bay.

The town has been expanding inland (south) since the former fishing village of New Quay began to grow in the second half of the nineteenth century. The population of the city is around 30,341 in 2019.


Newquay - I have visited this city several times and have never written about it. I think it's time to make up for it :) Newquay is a place of special importance for me, it is the first city I visited in Cornwall and this is where my love for these areas began. I was enchanted by the fact that it is so unobvious that you can discover something different, something equally beautiful every time. From the vastness of the sea joining no one knows where with the horizon line, to the rocks scattered on the beach, here and there flooded with waves. From the bustle of the town, crowded streets, souvenir shops on every corner, to the silence of a calm surface of water and the view of surfers waiting for the waves, regardless of the weather. From vast beaches stretching endlessly to breathtaking sunsets.


You can say that the towns in Cornwall are similar to each other, but each one remembers differently. That is their charm. Each is charming and melancholic in its own way.


 I invite you to the gallery - photographs from several expeditions :)
 


Newquay – miasto w Wielkiej Brytanii na Półwyspie Kornwalijskim, w dystrykcie Kornwalia. Leży 16,3 km od miasta Truro, 46,7 km od miasta Penzance i 371,6 km na południowy zachód od Londynu. Jest to najpopularniejszy ośrodek surfingu na Wyspach Brytyjskich, używa tytułu "Stolica brytyjskiego surfingu".

Miasto jest ograniczone od południa przez rzekę Gannel i związane z nią słone bagna, a od północnego wschodu przez dolinę Porth. Zachodni kraniec miasta spotyka się z Atlantykiem w zatoce Fistral. Miasto rozwija się w głąb lądu (południe) od czasu, gdy dawna wioska rybacka New Quay zaczęła się tutaj rozwijać w drugiej połowie XIX wieku.

Liczba ludności wynosi 30,341, dane na rok 2019.Newquay - odwiedziłam to miasto już kilka razy, a nigdy jeszcze o nim nie napisałam. Chyba czas to nadrobić :) Newquay to dla mnie miejsce o specjalnym znaczeniu, to pierwsze miasto, jakie odwiedziłam w Kornwalii i od tego zaczęła się moja miłość do tych terenów. Zauroczyło mnie tym, że jest takie nieoczywiste, że za każdym razem można w nim odkryć coś innego, coś równie pięknego. Od bezkresu morza łączącego się nie wiadomo gdzie z linią horyzontu, po porozrzucane na plaży skały, gdzieniegdzie zatapiane przez fale. Od gwaru miasteczka, zatłoczonych uliczek, sklepików z pamiątkami na każdym rogu, po ciszę spokojnej tafli wody i widok surferów czekających na fale, niezależnie od pogody. Od rozległych plaż, ciągnących się w nieskończoność, po zapierające dech w piersiach zachody słońca.


Można powiedzieć, że miasteczka w Kornwalii są do siebie podobne, a jednak każde zapamiętuje się inaczej. W tym tkwi ich urok. Każde jest na swój sposób urocze i melancholijne.


Zapraszam do galerii - fotografie z kilku wypraw :)#cataleyaart #newquay #ilovenewquay #cornwall #ilovecornwall #photography #beautifulcornwall

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie