• Cataleya.

Time of Contempt...

'You have to act,

boldly grab life for the mane.

Only inaction is regretted,

indecision, hesitation

Deeds and decisions,

though sometimes they bring sadness and sorrow,

are not regretted.'

A. Sapkowski 'The Wicher. Time of Contempt'

It's a good moment, let's not wait ... it's a good moment ... ", as Kortez sings. It's a good moment to do everything, to clean the desk, go on a journey, learn something you always wanted to learn, overcome your weaknesses, being a better person. Always is a good moment, the rest depends only on your perception ...

And by the way, first for those who love reading and secondly haven't read yet - I strongly recommend Sapkowski :) Although I've read all the volumes, I plan to come back to them. This is a unique literature :) I think that each of us has something like some books are more memorable and others less. For me, "The Witcher" is one of those books that I would put in a home library :)

It is said that "who travels, lives twice", I think it is the same with those who read, it's in a sense a different form of travel :) Let's travel!

 

"Trzeba działać,

śmiało chwytać życie za grzywę.

Żałuje się wyłącznie bezczynności,

niezdecydowania, wahania.

Czynów i decyzji,

choć niekiedy przynoszą smutek i żal,

nie żałuje się."

A. Sapkowski "Wiedźmin, Czas Pogardy"

"To dobry moment, już nie czekajmy...to dobry moment...", jak śpiewa Kortez. To dobry moment na wszystko, na posprzątanie biurka, wyruszenie w podróż, nauczenie się czegoś czego zawsze chciałeś/aś się nauczyć, przezwyciężanie swoich słabości, bycie lepszym człowiekiem. Zawsze jest dobry moment, reszta zależy już tylko od Twojego postrzegania...

A tak przy okazji, dla tych, którzy po pierwsze uwielbiają czytać, a po drugie jeszcze nie czytali - gorąco polecam Sapkowskiego :) Mimo,że przeczytałam kiedyś wszystkie tomy, to planuję do nich wrócić. To wyjątkowa literatura :) Myślę, że każdy z nas ma coś takiego, że niektóre książki bardziej zapadają w pamięć, a inne mniej. Dla mnie "Wiedźmin" to jedne z takich właśnie książek, które umieściłabym w domowej biblioteczce :)

Mówi się, że " kto podróżuje, żyje dwa razy", uważam, że tak samo jest z tymi, co czytają, to w pewnym sensie inna forma podróży :) Podróżujmy !

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie