• Cataleya.

Look in every direction !

We do real photos not with the camera, but with the heart. The history of each photo begins in us. If we don't have an idea for a frame, let's search, experiment and, above all, take the camera with us everywhere. You never know or notice something interesting. You never know or feel something inspiring. It's better to have a camera with you then :) I, even though my bag sometimes weighs on me - I take it with me everywhere anyway :) And I don't deplete my equipment - I take everything :) From my own experience I know that sometimes I can miss a lens that I just didn't take. That's why I do not complain and I just take all the equipment :)

Let's take pictures of what we see, but let's see in every direction. At the beginning, we can photograph what we like, but do not be afraid to experiment. Let's take pictures of what evokes emotions in us, even sad ones. And above all, trust your intuition and do not forget that everything begins in us. We can in a way create a frame and show the world with our own eyes :)

Good luck ! :)

 

Prawdziwe zdjęcia robimy nie aparatem, lecz właśnie sercem. Historia każdego zdjęcia zaczyna się właśnie w nas. Jeśli nie mamy pomysłu na kadr, szukajmy, eksperymentujmy i przede wszystkim bierzmy aparat ze sobą wszędzie. Nigdy nie wiadomo czy nie zauważymy czegoś interesującego. Nigdy nie wiadomo czy nie poczujemy czegoś inspirującego. Lepiej mieć wtedy ze sobą aparat :) Ja, mimo, że moja torba czasem mi ciąży - i tak zabieram ją ze sobą wszędzie :) I nie uszczuplam mojego sprzętu - biorę wszystko :) Z własnego doświadczenia wiem, że czasem może mi zabraknąć własnie takiego obiektywu, którego akurat nie wzięłam. Dlatego też nie narzekam i po prostu biorę cały sprzęt :)

Róbmy zdjęcia temu co widzimy, ale patrzmy w każdym kierunku. Na początek możemy fotografować to, co się nam podoba ale nie bójmy się eksperymentować. Róbmy zdjęcia temu, co wywołuje w nas emocje, nawet te smutne. I przede wszystkim zaufajmy swojej intuicji i nie zapominajmy, że wszystko zaczyna się w nas. To my możemy w pewien sposób stworzyć kadr i pokazać świat własnymi oczyma :)

Powodzenia ! :)

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie